Povedali o knižke

Ahoj Katka. Posielam ti foto mojho mladsieho citatela. ???? rad si tvoju knizicku listuje a opisuje co vidi na obrazkoch. Starsi 6 rocny najskor nechcel knizku citat, vraj je pre dievcata. ???? Tak som si ju zacala citat nahlas sama a po par minutach si sadol vedla mna , precitali sme celu knihu. Vela sa pytal na rozne situacie a Evickine pribehy sa mu velmi pacili????????

Brigita Weissová

 

Keď som dostala do rúk knihu O Evičke, hneď som si k sebe zavolala dcérku a zahĺbili sme sa do čítania. V množstve príbehov sme sa „videli“. Boli to známe situácie, ktoré sme zažívali aj my a myslím že väčšina rodičov, ktorí majú dieťa do 5 rokov. Autorka Katka sa snažila jednotlivé situácie riešiť so svojou dcérkou vnímavo, svoje odpovede citlivo zvažovala vo svojom vnútornom monológu v snahe dcérku pochopiť, nezraniť, ale čo najlepšie zodpovedať jej nie celkom ľahko vysvetliteľné otázky. Jednotlivé príbehy sú plné snahy o podporu láskyplného vzťahu s dcérkou, reagovania na jej potreby a zároveň vyjadrenia úprimných emócií. V popredí je podpora dojčenia, nosenia a spoločného spania. Toto sú dôležité aspekty vnímavého rodičovstva a budovania základného „kameňa“ istoty a bezpečia v živote človeka. Rozvíjanie vzťahovej väzby a rešpektujúci prístup k dieťaťu sú kľúčové pri vytvorení tzv. životného štýlu človeka. Podľa adlerovskej- individuálnej psychológie sa životný štýl utvára do 5. roku života dieťaťa a zobrazuje vnímanie samého seba, druhých ľudí a svet ako taký. Ak dieťa zažíva rešpektujúci prístup, láskyplné prostredie potom aj neskôr má tendenciu vnímať svet ako „dobrý“, ako miesto, kde sa cíti bezpečne, má pozitívne vzťahy s druhými ľuďmi ale najmä pozitívny vzťah k sebe samému, čo je základ pre vytvorenie zdravého sebavedomia, pozitívneho sebaobrazu a sebaúcty. A to patrí k základným atribútom psychického zdravia. Knižka je nádherne ilustrovaná a  prináša možnosť hľadieť na príbehy očami detí. Zároveň je atraktívna pre detských čitateľov.

Mgr. Michaela Bíliková

psychologička, poradkyňa pri dojčení a nosení detí v šatke, certifikovaná inštruktorka masáže dojčiat www.vobjati.sk

 

 
Kniha O Evičke je príjemné a inšpiratívne čítanie pre všetky generácie. Deti kniha nadchne, pretože situácie, ktoré Evka v jednotlivých príbehoch zažíva sú im dôverne známe. Sami sa často zažili, že na ihrisku niekomu vzali hračku, lebo ju nevyhnutne potrebovali, a tiež sa im stalo, že hračku zobral niekto im, či museli čakať, kým sa rodičia dorozprávajú so známymi, alebo s mamkou piekli koláč a pripravovali oslavu, boli chorí, unavení a zvedaví, ako Evička.
Kniha je dôležitá aj pre dospelých čitateľov, pre rodičov, starých rodičov, starších súrodencov, tety, ujov… Nastavuje zrkadlo a zároveň aj vedie k tomu, ako bežné každodenné situácie s deťmi zvládnuť s rešpektom, úctou a láskou k deťom, ale aj sebe samému. Kniha núti úprimne sa pozrieť na svoje správanie a ponúka možnosť situáciu nabudúce lepšie zvládnuť. Na knižke je veľmi vzácne, že sa zaoberá aj etickými a morálnymi otázkami. Rodičom je ukázaná možnosť, ako dieťaťu vysvetliť, kto je bezdomovec, otázku smrti, či pomoci starším ľuďom.
Reakcie mamky a ocka v knihe sú podľa princípov kontaktného rodičovstva a rešpektujúceho prístupu. Kontaktné rodičovstvo je prirodzený a intuitívny prístup k starostlivosti o deti a k výchove, založený predovšetkým na vzájomnej komunikácii, na vnímaní podnetov a potrieb dieťaťa, o citlivom reagovaní na ne a na dôvere. Šesť nástrojov vzťahovej výchovy (vytvorenie počiatočnej väzby po pôrode, dojčenie, nosenie dieťaťa, spanie v blízkosti dieťaťa, dieťa má na plač dôvod, rovnováha) pomáha rodičom. Vďaka kontaktnému rodičovstvu rastú deti, ktoré ktoré dôverujú svojim rodičom, ale hlavne samým sebe. Učia sa, že ich potreby napĺňajú ľudia a nie veci. Sú vnímavé na potreby druhých ľudí. To ovplyvňuje fungovanie a smerovanie jednotlivých rodín, a postupne aj celej spoločnosti.

Mgr. Zuzana Fazekašová
poradenská psychologička
 

 

 

Ďakujem za možnosť byť medzi prvými, kto si knižku prečítal. Veľmi sa mi páčia reálne príbehy malej Evky a jej mamičky. Na konkrétnych príkladoch ukazuje ako sa dajú zvládať situácie bežného dňa s použitím kontaktného prístupu, bez zbytočného kriku. Dalo by sa povedať že je to praktická príručka kontaktného rodičovstva. Navyše oceňujem, ako si aj Evkina mamina prizná chybu, ospravedlní sa ak treba. Myslím že to je pre mnohých rodičov veľmi náročné, priznať si chybu pred dieťaťom. Pekný nápad a realizácia, nechať knihu ilustrovať deťom. Spolu s nápaditým obalom krásne dopĺňajú celkový dojem. Prečo je dôležité kontaktné rodičovstvo z môjho pohľadu? Myslím si, že „studeného odchovu“ už bolo dosť. Je potrebné, aby dieťa cítilo rodičovskú lásku a prítomnosť, aby boli rešpektované a napĺňané jeho potreby. A aby si aj rodičia uvedomili, že aj oni sa môžu mýliť, robia chyby a treba ich priznať aj pred dieťaťom. Veľa sa učia deti od nás, dospelých ale tak isto sa aj my učme od detí.

Mgr.Kamila Ritochová

učiteľka v materskej škole

 
 
 
Po precitani par kapitol mi bolo hned jasne, ze knizka je urcena ako i dospelym, tak i detom. Pozostava z kratkych pribehov zo zivota a je putavo pisana. Vyhodou kratkych pribehov je, ze deti si udrzia pozornost pri jej pocuvani. Urcite ocenujem, i myslienky pisane kurzivou, bez nich by to nemalo ten spravny zmysel. Taktiez ilustracie velmi ocenujem a paci sa mi, ze ich ilustrovali deti. Na druhej strane mi tam trosku chyba aj "nespravne" spravanie rodicov. Spominam si, ze akurat otec raz povedal Evicke ze je skareda. Hovorim za seba, ze i ked sa velmi snazim, robim stale chyby vo vychove, ale dolezite je, si z toho vziat ponaucenie a vyvarovat sa tomu. Tu som mala pocit, ze mama bola idealna. Vzdy vsetko predychala, dokazala adekvatne reagovat. Nehovorim, ze to tak nie je spravne. Ale je to realne?! Trochu sa mi zdalo, ze postavy boli moc zidealizovane. Mozno raz napises pokracovanie a tam uz nebude len Evicka ale i niekto iny.Avsak knizka vo mne zanechala prijemny dojem a odporucala by som ju este pre mamicky pred porodom a detom cca od 2,5roka. Kontaktne rodicovstvo je pre mnohych novy pojem. Avsak nejde o ziadny novy tip vychovy. Praveze ide len o respektujuci princip vychovy, kde nevychovavame dieta na zaklade prikazov, ale praveze na zaklade respektu jeho osobnosti. Niektori si to mylia s vychovou bez hranic, ako si i niektori mylia demokraciu s anarchiou, ale hranice su praveze velmi dolezite, aby mali obe strany nastavene. Neznamena to,  ze v takejto vychove nedojde ku chybam z oboch stran. Ale dolezite je si z toho vziat ponaucenie, niest si svoj podiel viny a hlavme si vediet chybu priznat. Kazdy mame prave na omyl. Verim, ze z takto vychovanych jedincov sa v buducnosti stanu sebavedomi ludia, ktori budu vediet premietnut ich vychovu do realu a praktizovat to voci okoliu.
 
Mgr. Veronika Vojteková
učiteľka
 
 
 
 
 
Nepáčilo sa mi, že ocko povedal na Evku, že je škaredá. Páčilo sa mi, že tam bola ja Evkina mamina. Mami vieš, čo sa mi na knižke najviac páčilo? Všetko!!!
 
Jonáško, 4 roky
 
 
 
Uplne uzasna knizka - s dcerou si ju stale listujeme a citame obidvom nam velmi pomohla porozumiet si viac navzajom krasne!!!
Lucia Vérffy
 
 
 
Katka, dakujem velmi za knizku, je uzasna, taketo nieco som dlho hladala... aj mojej trojrocnej dcerke sa hned zapacila, naozaj velmi sa z nej tesim, uzasna praca
Kristína Grundová
 
 
 
Dakujeme za prekrasnu knizku, dnes dorazila a takmer celu sme precitali  krasna, citliva praca, pribehy presne ako z naseho zivota, dcerka ju miluje
Lucia Peter Čálikoví
 
 
 
Vydarené dielko, naozaj pre deti aj pre rodičov. Napísané s citom a pochopením detského sveta, aj som sa zamyslela aj slzičku uronila.  Vďaka Katka.
Mária Škvarková Skoršepová
 
 
 
Dakujeme za uzasnu knizku. Dnes prisla , dcerka sice prave nie je doma ale ja uz som sa zacitala
Naozaj Velmi vydarene dielko
Lucia Ludvikova 
 
 
 
Knizka sa nam velmi pacila, je poucna nielen pre deti, ale i rodicov a velmi dobre sa cita i pocuva. Putavo pisana a s kresbickami, ktore nasich chlapcov hned zaujali. Dufam, ze coskoro bude aj pokracovanie, uz chcu citat po Advente aj o Vianociach :) Dakujeme a drzime palce a tesime sa ak vyjde dalsi diel:)
Ivana Kubáňová