O nás

O autorke

 

Volám sa Katka Eliašová a žijem na bratislavskom sídlisku. Som obyčajná mama s obyčajným dieťaťom. Sme obyčajné a pritom jedinečné, výnimočné a neopakovateľné. Tak ako ty, čo práve čítaš tieto riadky, a tvoje dieťa.

Keď pred takmer štyrmi rokmi prišla Evka na svet, ani som len netušila, ako ma materstvo a moje vlastné dieťa zmení. V ten deň sa v mojej duši narodilo i moje druhé „ja“.

Evka je mojím učiteľom, sprievodcom a žiakom. Ja som jej učiteľom, sprievodcom a žiakom. Naše roly sa prelínajú a menia. Každý deň, v každej situácii. Učíme sa vzájomne jedna o druhej a o sebe samých, o našich pocitoch a myšlienkach, o komunikácii a vzťahoch s inými ľuďmi. Hoci ona má len štyri a ja tridsaťštyri, hoci ona je nízka a ja vysoká, hoci ona má málo a ja veľa skúseností, sme kamarátky. Kamarátstvo, v ktorom jedna nie je viac ako druhá, v ktorom sme obe rovnocenné. Vidím v tom zmysel a radosť.

Moja cesta začala viac-menej hneď po pôrode. Materinské inštinkty mi našepkávali, ako citlivo reagovať na Evkine potreby. Ona ma inšpirovala k noseniu, dlhodobému dojčeniu, spoločnému spaniu a rešpektujúcemu prístupu. Fascinovalo ma, ako už vo veku bábätka dokázala komunikovať, a bolo len na mne, či jej porozumiem a ako na ňu zareagujem.  Začala som sa veľmi intenzívne zaujímať o dojčenie a nosenie a neskôr som ako poradkyňa pomáhala iným. Za posledné štyri roky som sa zúčastnila mnohých kurzov a workshopov a prečítala som kvantum kníh. Je pre mňa fascinujúce sledovať a zisťovať, prečo deti robia to, čo robia, hovoria to, čo hovoria a ako všetko so všetkým súvisí.

Nie, nie som perfektná matka, ktorá všetko vie. Mám svoje chyby a robím chyby. Učím sa a stále sa budem. Niekedy narážam na nepochopenie a nesúhlas, no snažím sa ísť smerom, ktorý mi dáva zmysel.

Svet, najmä dospelých vo vzťahu k deťom a vzťahy medzi deťmi navzájom, sa snažím vnímať s doširoka roztvorenými očami. Mnohokrát mám pocit, že chýba pochopenie, rešpektovanie, bezpodmienečná láska. Často mi je to ľúto, chcela by som, aby si rodičia a deti našli k sebe cestu. Aj preto vznikla táto knižka.

 

O ilustrátorkách a ilustrátoroch

Evička Eliašová, Adam Khan, Ela Kružlík, Eva Molnárová, Evička Lacová, Gabika Vartíková, Hanka Lacová, Julka Komáková, Jurko Škvarka, Kubko Čársky, Liyana Khan, Maťko Škvarka, Natálka Králiková, Simonka Vartíková, Tayyib Khan, Teri Molnárová, Terezka Murínová, Terezka Reháková

Ani ten najprofesionálnejší a najskúsenejší dospelý ilustrátor podľa mňa nepočuje v príbehu to, čo v ňom počuje dieťa. Preto som veľmi vďačná, že 18 detí vo veku od 2 do 14 rokov nakreslili nádherné autentické obrázky po tom, čo si vypočuli jednotlivé príbehy. Všetkým im za to z celého srdca ďakujem!

 

♥ Ďakujem všetkým deťom sveta. Sú mi neustálou inšpiráciou. ♥

Ďakujem všetkým dospelým, ktorí už prešli kus cesty. Sú mi neustálou inšpiráciou.